2020 Program - El Paso Media Fest

Go to content

2020 Program




8:00 PM - 12:00 AM
Opening Night Party at Back Nine Bar & Lounge
Registration at Back Nine Bar & Lounge
1441 N Zaragoza Rd #11
El Paso, Texas 79936



9:00 AM - 11:00 AM
Registration
Opening Feature Film
“Meow Wolf: Origin Story” Directed by Morgan Capps (01:28:00 Min)

11:30 AM - 12:30 PM
Festival Session: The Business of Film

1:00 PM - 3:00 PM
The Macabre Short Film Block
1. “Wanderer, wanderer: The Legend of the Huay Chivo” Directed by Luis Quijano (9:49 Min)
2. “Real American Chicken” Directed by Fredric Lehne (9:06 Min)
3. “Aphasia” Directed by Michael Klepacki (7:44 Min)
4. “The Tent” Directed by Rene R. Rivas ( 14:43 Min)
5. “Billy” Directed by Joe Lujan (27:35 Min)
6. “Goodnight” Directed by George Heras (17:00 Min)
7. “The Rejected” Directed by Onur Dogan (8:18 Min)
Total (1HR 32 Min)

3:30 PM - 5:00 PM
Festival Session: Don't Forget About the Sound

5:30 PM - 7:00 PM
El Paso / Texas Short Film Block
1. “The Silent Life” Directed by J. Genaro Limon (16:01 Min)
2. “The Reporter” Directed by Jorge Villarreal Jr. (6:55 Min)
3. “Leilani” Directed by Jorge Barahona (3:57 Min)
4. “Precognition” Directed by Jesse Fraire (10:07 Min)
5. “Doll Delirious” Directed by Leslie D. Lanier (10:11 Min)
6. “Purple Dress” Directed by Miguel Stone Elizalde (4:10 Min)
7. “Why Haven’t They Fixed The Cameras Yet?” Directed by Travis White (4:27 Min)
Total (55 Min)

7:30 PM - 9:00 PM
High School / College Short Film Block
1. “Lady Bug” Directed by David Velez (10:53 Min)
2. “Cross Roads” Directed by Priyanka Shah (9:16 Min)
3. “Pop By” Directed by Josh Pulido (1:52 Min)
4. “Be Like Ben” Directed by Megan Zelesky (5:38 Min)
5. “Reply All” Directed by Josh Pulido (8:20 Min)
6. “Sorry for the Inconvenience” Directed by Jonathan Gonzales (4:22 Min)
7. “Backwater” Directed by Brendan McCallion (24:00 Min)
8. “Hindsight” Directed by Oisin-Tomas O Raghallaigh (11:03 Min)
9. “Push” Directed by Trilina Mai (4:02 Min)
10. “Mother” Directed by Ejun Hong (3:08 Min)
Total (1 HR 21 Min)

9:3o PM - 12:00 AM
Networking Party at Profe Cantina
2720 N Mesa St. Unit B
El Paso, Texas 79902



9:00 AM - 11:00 AM
Feature Film
“Team Marco” Directed by Julio Vincent Gambuto (01:30:00 Min)

11:30 AM - 12:30 PM
Festival Session: Cinematography: Inside the Shot

1:00 PM - 2:30 PM
World Shorts Film Block
1. “Fauve” Directed by Jeremy Comte (15:52 Min) Canada
2. “Cleats” Directed by Abdullah Sahin (10:30 Min) Turkey
3. “Leaving to Live” Directed by David Rodrigues (7:48 Min) UK
4. “Her Body” Directed by Juan Avella (11:00 Min) Venezuela
5. “A Sister” Directed by Girard Delphine (16:29 Min) Belgium
Total (1 HR)

3:00 PM - 4:30 PM
Festival Session: The Magic of Editing

5:oo PM - 7:00 PM
Feature Film
“Now or Never: A Tony Romo Story” Directed by Chris Hanna (01:35:00 Min)

7:30 PM - 8:45 PM
Festival Session: From Drawing to the Screen

9:00 PM - 11:00 PM
Feature Film
“Animal Among Us” Directed by John Woodruff (01:26:00 Min)

11:30 PM - 2:00 AM
Networking Party at Johnny Cash Beer Garden
11335 Montwood Dr.
El Paso, Texas 79936



9:00 AM - 11:00 AM
Film and New Media Block
1. “Chrome Girls” Directed by Zane Ennis (04:39 Min)
2. “Total Prophet: Have You” Directed by Marilyn Brindis (02:55 Min)
3. “Storm” Directed by Will Kindrick (11:05 Min)
4. “Nicholas” Directed by Gaston Calivari (5:56 Min)
5. “Masters” Directed by Mark Ward (9:59 Min)
6. “Nun Habits” Directed by Monica Arsenault (4:44 Min)
7. “The Happy Side” Directed by Michelle Dos Santos (19:53 Min)
Total (1 HR)

11:30 AM - 1:30 PM
The Borderland & Texas Short Film Block
1. “Glossolalia” Directed by Justin A. Rodriguez (11:29 Min)
2. “Tarrant Country” Directed by Ross Kagan Marks (25:24 Min)
3. “Faithless” Directed by Wesley Ward (6:12 Min)
4. “Lillian” Directed by Molly Vernon (15:49 Min)
Total (1 HR)

2:00 PM - 3:30 PM
Documentary Short Film Block
1. “The River of the Kukamas” Directed by Nika Belianina (7:15 Min)
2. “Iceberg Nations” Directed by Fernando Martin Borlan (4:00 Min)
3. “Brick Maker” Directed by Gaston Calivari (14:30 Min)
4. “The Lighthouse” Directed by Colton May (15:00 Min)
5. “Walk With Pride” Directed by Kaela Waldstein (6:18 Min)
6. “Inner City Fencers” Directed by Daniel Feighery (10:30 Min)
7. “Act like a Woman” Directed by Drama Del Rosario (14:57 Min)
8. “Home Street Home” Directed by Tyler Hollinger (15:45 Min)
Total (1 HR 26 Min)

4:00 PM - 5:30 PM
Story is Sacred Short Film Block
1. “Steel Cut Oats” Directed by Harry Chaskin (16:14 Min)
2. “Game” Directed by Jeannie Donohoe (15:00 Min)
3. “Pozole” Directed by Jessica Mendez Siqueiros (10:06 Min)
4. “The Boy Hero” Directed by Kyle Thompson (20:19 Min)
Total (1 Hr 02 Min)

6:00 PM - 7:00 PM
Celebrity Panel

7:30 PM - 8:30 PM
Awards Ceremony

9:00 PM - 11:00 PM
Closing Night Event at Rockstar Burger Bar
217 N Stanton St.
El Paso, Texas 79901



                            


© Copyright 2018 El Paso Media Fest
Back to content